Kutter sunket i Kragenæs - olie i havnen

Syv udrykningskøretøjer fra Nakskov og Stokkemarke blev torsdag aften sendt til Kragenæs Havn efter melding om en større olieforurening i havnen, men meldingen viste sig at være noget overdramatiseret.

Torsdag eftermiddag gik fiskekutteren "Claus" af Rødby af ukendt årsag til bunds i havnen, hvor den lagde sig på bunden med styrehuset oven vande. Men først ved 18.30-tiden opdagede nogen, at der lækkede olie fra havaristen, og så blev der slået alarm.

- Det viste sig hurtigt kun at være en oliefilm oven på vandet, og en del olie er formentlig allerede fordampet. Efter aftale med miljøvagten har vi lagt en "strømpe" omkring kutteren med et indhold, som opsuger olieholdigt vand. Og fredag vil ejeren sørge for, at kutteren bliver hævedet, oplyser indsatsleder Jens A. Rasmussen.

Hovedparten af brandmandskabet blev hurtigt sendt hjem, men de tilbageblevne brugte et par timer på at inddæmme oliefilmen, som nok vil fordampe i løbet af fredagen.

Foto: Mogens Warrer

Storalarm torsdag aften viste sig dog at være noget overdramatiseret.

Offentliggjort Sidst opdateret