Kvinde død efter påkørsel ved Borup på Vestmotorvejen
En kvinde er dræbt i morgentrafikken onsdag på Vestmotorvejen mellem Borup og Ringsted, skriver Ekstra Bladet.
Ulykken skete kort før klokken halv syv, og politiet spærrede straks for trafikken i vestgående retning, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
- En kvindelig bilist ringer stærkt chokeret til os og siger, at hun har påkørt en person på motorvejen, siger kommunikationsmedarbejder ved Midt- og Vestsjællands Politi Martin Bjerregaard til Ekstra Bladet.
I første omgang gik politiet ud fra, at den dræbte kvinde var blevet ramt af bilisten, der anmeldte ulykken. Meget tyder imidlertid på, at kvinden blev ramt af en række biler lige efter hinanden.
Ifølge Ekstra Bladet er politiets teori, at den dræbte kvinde fik motorstop og havde parkeret sin bil i midterrabatten ikke langt fra det sted, hvor hun kort efter blev dræbt.
- Bilen holdt som om, den havde fået motorstop, siger Martin Bjerregaard til Ekstra Bladet.
Den kvindelige bilist et kørt til skadestuen for psykologisk krisehjælp.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker