Uden en eneste reaktion sad kvinden i retten og lyttede til dommerens afgørelse om, at hun er kendt skyldig i drabet, der har sadomasochistisk karakter.
Den 42-årige mand blev fundet død i sin seng den 4. januar sidste år. Han var blevet slået i hovedet med en stump genstand og havde fået halsen skåret over.
Da han blev fundet af sin far, var han nøgen og bundet til nogle kroge med noget flagline. Både kroge og line havde han selv kort forinden købt i en trælasthandel i Vejen med henblik på at bruge det i en sexleg.
Mistanken blev rettet mod den 40-årige kvinde, der kommer fra Skanderup ved Kolding. Hun har gennem sagen nægtet kendskab til drabet, men hendes dna er blevet fundet på den flagline, som manden var bundet med.
Parret mødte hinanden i 2006. Kvinden har forklaret, at de havde et åbent forhold, og at hun også var sammen med andre mænd, blandt andet i en swingerklub.
Hun har siddet varetægtsfængslet i mere end et år.
Efter skyldigkendelsen har anklager og forsvarer indledt proceduren om straffens længde. Anklager Anders Raagaard kræver, at kvinden straffes med fængsel i mere end 12 år.
Advokat Mette Grith Stage, der er forsvarer for den 40-årige kvinde, afviser, at der er skærpende omstændigheder, som kan begrunde, at drabet på Jørn Brøgger Lund straffes med mere end 12 års fængsel.
Der ventes dom senere fredag.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde