Kvinde fem år i fængsel for brandstiftelse

Den 44-årige Susanne Stræde Kristensen fra Sunds skal fem år i fængsel for at have bestilt sin bror og hans kammerat til at sætte ild på den gård, hvor hun boede sammen med sin samlever.

Dermed stadfæster Vestre Landsret en dom fra retten i Herning fra august.

Brandene - tre i alt - skulle skræmme samleveren væk fra ejendommen. I det ene tilfælde var manden i livsfare.

Samlivet mellem kvinden og hendes samlever var ikke godt i sommeren 2008. Derfor fik kvinden de to mænd til at hælde spildolie ud i en staldbygning og sætte ild til, hvorved der skete skader for 65.000 kroner.

Den anden ildspåsættelse fandt sted ugen efter. Her blev der om natten sat ild til laden.

Nogle få dage senere brød de to hjælpere ind og hældte benzin og spildolie ud over stuen og satte ild til. De havde af kvinden fået at vide, at manden ikke var hjemme, men han lå i et værelse og sov og var i livfare ved branden. Det lykkedes ham dog at redde sig ud. Ved branden udbrændte hele tagetagen og tagkonstruktionen.

/ritzau/

En 44-årig kvinde ville skræmme samlever. Derfor fik hun sin bror og hans kammerat til at sætte ild på gården. Vestre Landsret fastsætter straffen til fem år.

Offentliggjort Sidst opdateret