Kvinde fundet død i mose i København
Liget af en kvinde er onsdag eftermiddag fundet i Utterslev Mose i København. Arkivfoto. Foto: Colorbox.dk
Colorbox.dk
Onsdag er en kvinde fundet død i Utterslev Mose. Det tyder ikke på, at hun har været udsat for en forbrydelse.
Liget at en kvinde er onsdag eftermiddag fundet i Utterslev Mose i Københavns Nordvestkvarter.
Det var en forbipasserende, der i første omgang slog alarm og fortalte, at der lå en krop i mosen. Ved 17-tiden blev politiet tilkaldt af brandvæsenet.
Tidligere på dagen blev det oplyst, at der var tale om en død mand, men onsdag aften oplyser politiet, at der er tale om en død kvinde.
- Vi har foretaget findesteds undersøgelse, og en retsmediciner har foretaget ligsyn på stedet, fortæller vagtchef Henrik Stormer fra Københavns Politi.
Intet tyder dog på, at kvinden har været udsat for en forbrydelse.
Politiet har en formodning om, hvem kvinden er, men hun er ikke identificeret med sikkerhed. Kort før klokken 21 har politiet ikke været i kontakt med hendes pårørende.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned