Kvinde i chok: Kørte 80-årig ned og fortsatte
Midt- og Vestsjællands Politi har fundet frem til den flugtbilist, der torsdag aften kørte en 80-årig mand ihjel i Gershøj ved Kirke Hyllinge i Hornsherred på Midtsjælland.
- Vi har i forbindelse med vores efterforskning fået at vide, hvor flugtbilisten boede, og da vi kom frem til bopælen, fandt vi også køretøjet, siger vagtchef John Jensen.
Flugtbilisten er en 37-årig kvinde fra lokalområdet, og hun har erkendt at stå bag.
Kvinden har fortalt politiet, at det var mørkt, og at der pludselig var to mænd på vejen.
- Efter påkørslen går hun i chok. Det er en rigtig tragisk sag. Hun er dybt rystet og meget ked af det, fortæller vagtchefen.
Kvinden bliver sigtet for uagtsomt manddrab og vil blive afhørt fredag formiddag, hvorefter jurister vil vurdere, om hun skal stilles for en dommer.
Trafikdrabet skete, da manden sammen med en bekendt kom gående i højre side ad vejen Agervang. Den 80-årige blev ramt af bilen, der kom bagfra. Manden blev slynget 50 meter hen ad vejen og var dræbt på stedet.
Kvinden stoppede ikke op, men fortsatte ad Agervang i nordlig retning.
Manden, der gik sammen med den nu dræbte, kom ikke til skade i forbindelse med uheldet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned