Kvinde i Stenløse stikker sin mand to gange med kniv
En 63-årig kvinde er torsdag eftermiddag blevet anholdt og sigtet for drabsforsøg, efter at hun stak sin ét år ældre mand to gange med en kniv.
- Der er tale om nogle husspektakler, der udvikler sig voldsomt, fortæller Hans Jakob Rechendorff, der er vagtchef ved Nordsjællands Politi, til Ritzau.
Parret var kommet op at skændes i deres hjem i Stenløse i Nordsjælland. Skænderiet udvikler sig, og det ender med, at kvinden tager en kniv og stikker den to gange i manden, der bliver ramt i maven og i den ene balle.
- Han flygter ud på gaden, hvor han på sin mobil ringer 112, fortæller vagtchefen.
Da politiet når frem, er kvinden stadig inde i huset.
- Men det lykkedes betjentene at få hende talt ud, hvorefter hun bliver anholdt og sigtet for drabsforsøg, forklarer Hans Jakob Rechendorff.
Manden bliver bragt til Rigshospitalets Traumecenter, men han skulle være udenfor livsfare.
Politiet ved torsdag eftermiddag ikke, hvad parret kom op at skændes om, eller hvorfor skænderiet endte så voldsomt.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub