Kvinde kvalte sin mand med en pude

En 50-årig kvinde har tilstået, at hun kvalte sin 56-årige samlever med en pude over hans ansigt i parrets hjem i Neder Vindinge ved Vordingborg.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 50-årig kvinde har erkendt, at hun står bag sin 56-årige mands død ved at kvæle ham med en pude. Kvinden sigtes for drab og vil senere mandag blive fremstillet i et grundlovsforhør i Nykøbing Falster med krav om fængsling.

Den 50-årige kvinde ringede sent søndag aften til Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og fortalte om forbrydelsen, der skete i parrets lejlighed i Trolleparken i Neder Vindinge nord for Vordingborg.

- Hun har over for politiet erkendt, at hun pressede en pude over hans ansigt. Det var formentligt i den forbindelse, at han afgik ved døden. Det skete efter nogle forudgående uoverensstemmelser, siger vicepolitiinspektør Søren Ravn.

Manden var sandsynligvis påvirket, da han blev slået ihjel, siger vicepolitiinspektøren.

/ritzau/