Kvinde sigtes for at have stukket mand ihjel i Karise
Retten i Næstved har grundlovsforhør klokken 15.15 i sagen om en mands død i Karise. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Dommer i Næstved skal afgøre, om 38-årig kvinde skal varetægtsfængsles for drab på Sydsjælland.
En kvinde sigtes af politiet for at have dræbt en mand i Karise onsdag aften. Han blev stukket med kniv, oplyser Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi.
Kvinden er 38 år. Hun skal fremstilles for en dommer i Retten i Næstved torsdag eftermiddag.
Hun var blandt de fem personer, som politiet tilbageholdt onsdag aften efter udrykningen til den sydsjællandske by.
Efter afhøringer og undersøgelser har politiet besluttet at rejse sigtelse om drab mod kvinden.
Offeret er en mand på 41 år. Umiddelbart har politiet ikke frigivet oplysninger om relationen mellem de to.
Ifølge det regionale medie sn.dk kunne man onsdag aften høre en kvinde skrige højt i byen.
Det var klokken 22.15, at alarmen om sagen om knivstikkeriet i en lejlighed på Bredgade lød.
En lægehelikopter landede på græsplænen foran en efterskole i byen, efter at politiet havde afspærret området, har sn.dk oplyst.
Efter at have forsøgt at indsamle spor og andre efterforskningsskridt lyder meldingen fra politiet, at man gerne modtager oplysninger fra borgere.
Hvis man har set eller hørt noget fra klokken 19.30 og frem til klokken 22.15 ved Bredgade, er politiet interesseret i at høre nærmere.
I meddelelsen fra politiet står der intet om den anholdte kvindes stillingtagen til sigtelsen.
Men politiet oplyser, at der rejst en subsidiær sigtelse. Den handler om vold med døden til følge.
I grundlovsforhøret skal dommeren netop tage stilling til, om der en såkaldt begrundet mistanke mod den anholdte kvinde.
Om hun enten havde til hensigt at dræbe den 41-årige mand, eller om der i stedet er en begrundet mistanke om, at hun "blot" ville begå alvorlig vold. En tredje mulighed er, at mistanken ikke er begrundet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde