En kvinde blev stukket i halsen, mens tre mænd ligeledes var udsat for knivstik, da situationen eskalerede i forbindelse med to fødselsdagsfester i Ålsgårde omkring klokken 01.00 søndag.
Vicepolitiinspektør ved Nordsjællands Politi Flemming Poulsen kan fortælle, at kvinden, som fik den hårdeste medfart af de fire ofre, er uden for livsfare. De tre andre blev stukket i henholdsvis ryggen, fingeren og skulderen.
Optakten til knivstikkeriet var, at en gruppe personer fra ene fødselsdagsfest ville købe spiritus i det fælleshus, hvor det andet arrangement blev afholdt. Da de blev nægtet dette, opstod der tumult, hvor særligt to kvinder fik voldsomme tæsk.
Til slut trak én af gæsterne ved festen i fælleshuset en kniv og stak fire af de personer, der var på udkig efter spiritussen. Værst gik det altså ud over kvinden, der blev stukket i halsen.
Politiet har anholdt én person i sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde