Kvinde stukket i halsen i Ålsgårde

En kvinde blev stukket i halsen, mens tre mænd ligeledes var udsat for knivstik, da situationen eskalerede i forbindelse med to fødselsdagsfester i Ålsgårde omkring klokken 01.00 søndag.

Vicepolitiinspektør ved Nordsjællands Politi Flemming Poulsen kan fortælle, at kvinden, som fik den hårdeste medfart af de fire ofre, er uden for livsfare. De tre andre blev stukket i henholdsvis ryggen, fingeren og skulderen.

Optakten til knivstikkeriet var, at en gruppe personer fra ene fødselsdagsfest ville købe spiritus i det fælleshus, hvor det andet arrangement blev afholdt. Da de blev nægtet dette, opstod der tumult, hvor særligt to kvinder fik voldsomme tæsk.

Til slut trak én af gæsterne ved festen i fælleshuset en kniv og stak fire af de personer, der var på udkig efter spiritussen. Værst gik det altså ud over kvinden, der blev stukket i halsen.

Politiet har anholdt én person i sagen.

/ritzau/

En kvinde er uden for livsfare efter at være blevet stukket med en kniv i halsen i Ålsgårde. Tre mænd modtog også knivstik, da to fester endte i tumult.

Offentliggjort Sidst opdateret