Kvinde tiltalt for at have haft sex med beboer på asylcenter
Børnecenter Tullebølle på Langeland blev lukket i oktober sidste år (arkivfoto). Foto: /ritzau/Aarestrup Pedersen Rune
/ritzau/Pedersen Rune Aarestrup
En medarbejder på Tullebølle er nu tiltalt for at have haft sex med en dreng fra asylcentret på Langeland.
En kvinde i midten af 30'erne er blevet tiltalt for at have haft sex med en ung mandlig beboer fra Børnecenter Tullebølle, hvor kvinden arbejdede.
Det skriver TV2 Fyn.
Kvinden er tiltalt for flere gange at have haft sex med en 16-17-årig dreng i sit hjem, i en bil og i et skovområde på Langeland, skriver TV2 Fyn.
Det skal ifølge anklagerne være sket mellem maj og juli sidste år.
Det var i oktober sidste år, at Langelands borgmester, Bjarne Nielsen (V), meldte ud, at kommunen havde politianmeldt to kvindelige medarbejdere for seksuelle krænkelser mod drenge på asylcentret.
Den anden kvinde er ifølge TV2 Fyn også blevet tiltalt.
I oktober besluttede Langeland Kommune at lukke Børnecenter Tullebølle, der hørte under Asylcenter Holmegaard.
Lukningen blev begrundet blandt andet med de påståede seksuelle overgreb og med uro, som nogle af drengene fra centret skulle have givet anledning til i lokalområdet.
Senere i slutningen af november fratog Udlændingestyrelsen Langeland Kommune al varetægt af uledsagede mindreårige asylansøgere.
Det betød af tre andre centre ud over Børnecenter Tullebølle også ville blive lukket.
Kvinden, der er i midten er 30'erne, er tiltalt efter straffelovens paragraf 219, nr. 3. Den handler om ansatte på opholdssteder for børn og unge, der har samleje med beboere på en given institution.
Sagen er sat til at begynde 13. juni i Retten i Svendborg. Sagen mod anden tiltalte medarbejder er sat til at begynde 19. juni.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde