Kvindelig knallertpassager er i livsfare efter styrt
26-årig ligger i koma med svære hovedskader efter et styrt på knallert lørdag morgen i Aarhus.
En 26-årig kvinde befinder sig lørdag på Aarhus Universitetshospitals intensivafdeling, hvor hun er i livsfare efter en alvorlig knallertulykke lørdag morgen.
Ulykken skete lørdag klokken 5.36 i krydset mellem Paludan-Müllers Vej og Hasle Ringvej, hvor knallerten forulykkede.
- Ifølge vidneforklaringerne er de kørt på en kantsten og er væltet og kuret hen ad cykelstien, fortæller politikommissær Thomas Hinge fra Østjyllands Politi til Ritzau.
Knallerten blev kørt af en 26-årig mand, som ifølge politiet er sluppet fra ulykken uden alvorlige kvæstelser.
Thomas Hinge oplyser, at kvinden har pådraget sig kvæstelser i hovedet samt skader på ryggen. Hun ligger nu i koma på sygehuset.
Umiddelbart tyder de vidneforklaringer, som politiet har indhentet, ikke på, at knallerten har kørt med voldsom høj hastighed.
- Der er ikke tale om, at de er kommet flyvende med 80 kilometer i timen, som man nogle gange ser, fortæller Thomas Hinge.
Østjyllands Politi oplyser, at kvindens pårørende er blevet underrettet om ulykken i løbet af morgenen og formiddagen.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde