Kvinder bag stort butikstyveri i Aldi
Foto: Jan Knudsen, arkivfoto
Jan Knudsen, arkivfoto
Kvinderne afviste i første omgang at kende noget til tyveriet, men de blev afsløret af en overvågningsvideo.
To kvinder tog godt for sig af varerne, men glemte at betale, da de kort før klokken 14 i går var på shoppetur i Aldi på Møllebakken i Nykøbing.
11 æsker Toffifee-chokolade, 20 æsker Merci-chokolade, 10 miniflutes og seks pakker småkager lykkedes det dem at pakke ned i et par tasker og i første omgang slippe ud af butikken med.
Personalet opdagede dog inden længe, hvad der var sket, og da man på forretningens overvågningsvideo tydeligt kunne se registreringsnummeret på den bil, de var kørt i, blev der slået alarm til politiet, som kørte ud til den adresse, hvor bilen var registreret.
Her traf betjentene to kvinder, som dog ikke kendte noget til tyveriet, men fortalte, at bilen havde været lånt ud til nogle andre. Derefter kørte betjentene tilbage til Aldi og så overvågningsvideoen igennem, og her kunne betjentene genkende de to kvinder, de netop havde talt med.
Det hele endte derfor med, at kvinderne - en 61-årig fra Nykøbing og en 19-årig fra Serbien, blev anholdt og sigtet for butikstyveriet, fik en bøde og måtte aflevere varerne tilbage, oplyser politiet.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker