Læge er udskrevet efter knivstik på psykiatrisk afdeling
Retten på Frederiksberg varetægtsfængslede søndag en 31-årig mand, som sigtes for at have stukket en læge på en psykiatrisk afdeling med kniv. Den 31-årige blev varetægtsfængslet i surrogat. (Arkivfoto). Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Natten til søndag blev en læge stukket ned på Psykiatrisk Center Amager. Lægen er nu udskrevet.
En 29-årig læge er blevet udskrevet fra hospitalet, efter at han natten til søndag blev stukket ned på en psykiatrisk afdeling.
Det oplyser centerchef på Psykiatrisk Center Amager Louise Rabøl til B.T. mandag.
- Det, jeg kan sige, er, at vedkommende er uden for livsfare og er udskrevet, siger hun til avisen.
Det var en 31-årig mand, som natten til søndag omkring klokken 01.10 stak lægen med en kniv på Psykiatrisk Center Amager, hvor lægen arbejdede.
Vagtchef Dyre Sønnicksen fra Københavns Politi oplyste søndag, at der var tale om et læge-patient-forhold.
Den 31-årige mand blev søndag fremstillet i grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg. Her erkendte han grov vold, men nægtede sig skyldig drabsforsøg.
Ifølge sigtelsen stak han lægen tre gange i venstre side af halsen og nakken. Desuden blev lægen stukket en enkelt gang i skulderen.
Grundlovsforhøret endte med, at manden blev varetægtsfængslet i 12 dage i surrogat. Surrogat kan dække over, at han skal sidde fængslet på en lukket psykiatrisk afdeling.
Efter oplæsningen af sigtelsen blev dørene lukket til retsmødet søndag. Derfor var det ikke muligt for offentligheden at høre, hvad den 31-årige mand eventuelt forklarede.
Louise Rabøl afviser ifølge B.T. at udtale sig yderligere om lægens tilstand, eller hvordan overfaldet konkret er sket.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet