Lægerne på Skejby Sygehus vil i løbet af tirsdagen forsøge at vække en 13-årig dreng fra hans kunstige koma.
Drengen og en jævnaldrende kammerat gik søndag eftermiddag gennem den tynde is på Højby Sø vest for Nykøbing Sj.
Da han nåede at ligge hen ved et kvarter under isen, var hans tilstand så kritisk, at lægerne besluttede at stabilisere ham ved at holde hans kropstemperatur kunstigt nede.
- Hans tilstand er stadig uvis, og den eneste melding, vi har fået, er, at han vil blive forsøgt vækket i løbet af i dag, siger pressemedarbejder Carsten Andersen ved Midt- og Vestsjællands Politi.
Ulykkens skete, da de to 13-årige drenge vovede sig 20-30 meter ud på den usikre is. Begge drenge gik gennem isen, men den ene fik reddet sig op og tilkaldt hjælp til den anden.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned