Det kommer til at koste 12 års fængsel, at Kenneth Jørgensen i februar sidste år dræbte Mona Petersen i hendes lejlighed i Korsør.
Det har Østre Landsret bestemt tirsdag, og landsretten stadfæster dermed en dom fra januar i Retten i Næstved.
Drabet er blevet kaldt for "håndøre-drabet", fordi Kenneth Jørgensen opsøgte Mona Petersen for at få nogle penge, som han mente at have til gode. Men det eneste, han havde med derfra, var nogle få håndører.
Inden Kenneth Jørgensen kom i besiddelse af de penge, gjorde han sig til morder, da han huggede en 15 centimeter lang kniv i brystet på kvinden.
Manden har under hele sagen erkendt, at han stak kvinden. Men han har forsøgt at undgå en dom for drab ved at påstå, at det ikke var hans hensigt at dræbe Mona Petersen.
Den undskyldning blev dog hverken accepteret i by- eller landsret, og Kenneth Jørgensen har nu ikke flere muligheder for at anke sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker