Lastbil kolliderer med skiltevogn på Amagermotorvejen
Flere køretøjer var sent torsdag aften involveret i et alvorligt færdselsuheld på Amagermotorvejen ved Kalvebodbroerne i København. Tre personer er bragt til hospitalet med lettere kvæstelser. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lastbil, skiltevogn og varevogn var torsdag aften involveret i et alvorligt færdselsuheld i København.
Tre køretøjer og en lift var torsdag aften involveret i et alvorligt færdselsuheld på Amagermotorvejen ved Kalvebodbroerne i København.
Det oplyser Jesper Frandsen, der er vagtchef ved Københavns Politi.
- Der foregik noget vedligeholdelsesarbejde ude på motorvejen, hvor en skiltevogn signalerede, at trafikken skulle holde ud til siden, fortæller han.
- Det er der en lastbilchauffør, der overser. Han kører ind i skiltevognen og skubber den 30 til 40 meter hen ad motorvejen.
Her rammer skiltevognen en tom varevogn og en lift, der bruges til vedligeholdelsesarbejdet, hvori der sidder en person.
- Tre personer er efterfølgende kørt til hospitalet med lettere kvæstelser, men det er ikke alvorligt, siger vagtchefen.
Blandt de tre personer er føreren af lastbilen og den person, der sad i liften. Det er uvist, hvem den tredje person er.
Politiet og Hovedstadens Beredskab har natten til fredag været til stedet på Amagermotorvejen.
Uheldet spærrede i flere timer motorvejen i vestgående retning, indtil den tredje afkørsel igen blev åbnet lidt over et.
Tidligt fredag morgen kan trafikken køre relativt almindeligt igen, oplyser vagtchefen.
- Vores oprydningsarbejde er slut, men der er sket slemme skader på autoværnet, så den inderste vognbane vil være spærret et godt stykke op ad fredagen, siger Jesper Frandsen.
Kalvebodbroerne er en fast forbindelse mellem Sjælland og Amager via den kunstige ø Skrædderholmen.
Det er en motorvejsforbindelse, men der er også en stiforbindelse for cyklister og fodgængere.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker