Lastbil ramte bropille og autoværn på motorvej
En 59-årig lastbilchauffør blev fredag alvorligt kvæstet i soloulykke. Hans pårørende er underrettet.
En 59-årig lastbilchauffør blev alvorligt kvæstet efter en voldsom soloulykke på Herningmotorvejen ved Pårup mellem Ikast og Silkeborg fredag aften.
Politiet fik anmeldelsen om ulykken klokken 18.46.
- Af ukendte årsager rammer lastbilen en bropille af beton og fortsætter over i autoværnet, fortæller Allan Riis, der er vagtchef i Midt- og Vestjyllands Politi.
- Der er tale om en trækker med en sættevogn. Ved ulykken vælter sættevognen, og trækkeren med førerhuset bliver voldsomt beskadiget, fortsætter han.
Tidligt lørdag morgen kunne politiet oplyse, at det formentlig var venstre fordæk, der eksploderede eller har været utæt, hvorefter chaufføren mistede herredømmet.
I forbindelse med ulykken blev vragrester spredt ud over hele motorvejen, der måtte afspærres i begge retninger.
Kort før klokken 05.00 lørdag morgen kunne politiet på Twitter meddele, at der var åbent i begge retninger på motorvejen.
Ved alvorlige ulykker tilkaldes en bilinspektør for at foretage tekniske undersøgelser og finde frem til, hvordan ulykke skete. Det skete også i dette tilfælde.
De pårørende til lastbilchaufføren, der kommer fra Herning-området, er blevet underrettet.
Lørdag formiddag lyder det fra politiet, at chaufføren ikke er i kritisk tilstand.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub