Udenrigsminister Lene Espersen (K) mener, at Camilla Broe skal hjælpes hjem til Danmark på samme vilkår som andre danskere, der uden egen skyld er havnet i en lignende situation.
- Jeg mener, at amerikanerne har foretaget en forkert juridisk vurdering, men forældelsesreglerne skal naturligvis respekteres. Nu er hun havnet denne særlige situation uden egen skyld, og så må vores system hjælpe hende på linje med andre danskere, siger Lene Espersen, nu da Udenrigsministeriet har givet det danske generalkonsulat i New York besked om at hjælpe Camilla Broe, så den danske kvinde ikke får problemer med de amerikanske immigrationsmyndigheder, når hun inden længe løslades efter seks måneders fængsling i Miami.
- Men det er krænkende for min retsfølelse, når personer, der har begået grov narkokriminalitet, går fri. Jeg har ikke meget sympati for kriminelle. Nu er Camilla Broe ikke dømt, men hun har erkendt at have leveret det meget store antal amfetaminpiller, siger udenrigsministeren.
Camilla Broe er den første dansker, der er blevet udleveret til retsforfølgelse udenfor EU. Lene Espersen var selv justitsminister, da de amerikanske myndigheder i 2007 bad om at få udleveret danskeren, og hendes ministerium nåede også at sige ja til udleveringen, inden den konservative leder i 2008 fik en ny ministerpost.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker