Livstidsfange skal blive i fængsel
26 år er ikke nok. Så livstidsfangen Seth Sethsen skal fortsat blive bag tremmer.
Tirsdag stadfæstede Retten i Glostrup den afgørelse, som Kriminalforsorgen tidligere er kommet frem til.
- Det betyder, at han ikke kommer ud, siger hans advokat, Bjarne Fabech-Larsen.
Den 57-årige Sethsen er den indsatte i de danske fængsler i dag, der har siddet længst tid bag tremmer.
Det var i 1985, at Seth Sethsen skød og dræbte en taxichauffør i Albertslund med to skud. Året efter blev han dømt til fængsel på livstid.
Han har selv forklaret, at drabet var et uheld. Han ville begå røveri mod taxien, men kom i tumulten til at affyre de to skud.
Han har flere gange bedt om lov til at blive prøveløsladt.
- Jeg kunne godt tænke mig, at blive behandlet ligesom alle andre, sagde han til Ritzau, da han i sidste uge var i retten for at overbevise dommeren om, at han var klar til at blive prøveløsladt.
Seth Sethsen har afvist at lade sig mentalundersøge. Han mener, at uanset hvad psykiaterne siger, så vil Kriminalforsorgen fortsat finde ham farlig.
Normalt sidder livstidsdømte i gennemsnit 16 år i fængsel, før de lukkes ud. Der kan dog være store udsving.
Den firedobbelt politimorder Palle Sørensen nåede at sidde i næsten 33 år, før han blev sat fri.
Nu skal Seth Sethsen og hans advokat sammen diskutere, om de vil kære byrettens afvisning til landsretten.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde