Løsladt i voldtægtssag
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
En 28-årig mand fra København er blevet løsladt i voldtægtssagen fra Marielyst Torv.
Den 28-årige mand blev anholdt lørdag og var i første omgang fængslet i tre gange 24 timer, mens politiet undersøgte sagen. I går klokken 13 blev han fremstillet i et grundlovsforhør i Retten i Nykøbing.
Her blev han sigtet for tidligt lørdag morgen at have voldtaget en 20-årig kvinde fra Lolland bag Café Klein, men derefter blev han løsladt.
- Retten valgte at løslade manden, fordi fængslingsgrundlaget ikke var til stede. Beviserne mod ham var med andre ord ikke stærke nok, oplyser vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen, der leder efterforskningen.
Manden er dog stadig sigtet for voldtægt, og politiet arbejder videre med sagen i de kommende dage.
- Vi ved, at der var mange mennesker til stede på torvet lørdag morgen. Derfor vil vi gerne høre fra folk, der kan have set et optrin mellem en mand og kvinde bag cafeen klokken 03.40-03.45, siger Søren Ravn-Nielsen.
Grundlovsforhøret blev, trods protest fra pressefolk, holdt for lukkede døre.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned