Markafbrænding ved Arninge. Foto: Mogens WarrerMogens Warrer
Lolland-Falster Brandvæsen opfordrer til, at man ikke bare slår alarm, når man ser røg.
M M
ens WarrerensWarrer
OffentliggjortSidst opdateret
Tre slukningskøretøjer og en indsatsleder måtte pejle sig frem, da der i går klokken 14.13 via 112 indløb melding om en større markbrand i en uhøstet mark ved Højrebyvej lige uden for Nakskov.
I virkeligheden brændte det ved Arninge, to kilometer derfra, og der var tale om en kontrolleret, anmeldt og i øvrigt lovlig afbrænding af frøgræshalm.
- Men fordi adressen blev opgivet som Højrebyvej kædede alarmcentralen den ikke sammen med den forud anmeldte afbrænding ved Arninge, fortæller indsatsleder Jens A. Rasmussen.
Han understreger, at det netop nu er tid for lovlig afbrænding af frøgræshalm på markerne. I går havde man fået anmeldt syv afbrændinger i området.
- Erfaringsmæssigt får vi også nogle alarmer, men vi må opfordre til, at dem der slår alarm gør sig den ulejlighed at give en mere præcis adresse og at sikre sig, at der er tale om en brand, og ikke en afbrænding, siger Jens A. Rasmussen.
Annonce
I går var det en bilist, der kørte på Højrebyvej, som så røgen og omgående ringede 112.
Brandbilerne søgte at køre over markerne mod røgskyen, men blev stoppet af Halsted Å.
Landmanden havde i øvrigt sikret afbrændingen både med marksprøjte og harve, så alle forskrifter var overholdt.
Markafbrænding ved Arninge. Foto: Mogens WarrerMogens Warrer
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker