Lugten af terror ved Rødbyhavn

Er terroren kommet til Lolland? Et besøg på havnefronten ved Rødbyhavn kunne godt få én til at tro det, men det er heldigvis ikke tilfældet.

Hele ugen træner politiets sprængstofhunde sammen med Forsvarets bomberyddere for at holde evnerne ved lige og styrke samarbejde mellem Det Nationale Politihundecenter og Forsvarets EOD-enhed. EOD står for Explosive Ordinance Disposal og beskæftiger sig med rydning af sprængstoffer.

- Vi holder sådan et kursus hvert år forskellige steder i landet. Sidste år var vi i Billund Lufthavn og hos LEGO, og i år er vi i Rødbyhavn og Corselitze. Vi er meget tilfredse med den velvillighed, lokalområdet har vist os. Både med hensyn til at stille faciliteter til rådighed, men også fordi man tager terror alvorligt, fortæller leder af Politihundeskolen i Farum, Per Thomsen. 

Otte sprængstofhunde med hundeførere deltager på kurset i år, som ud over praktiske øvelser også består af undervisning på Lalandia. 
- Vi arbejder på det højeste trusselsniveau, og i løbet af ugen skal hundene finde skudhuller og patronhylstre og bomber, som EOD har lavet, oplyser Per Thomsen.

Ifølge ham tager det omkring et år at træne en hund op, der så kan bruges som sprængstofhund i cirka 10 år frem.

Se billeder fra træningen - KLIK HER.

BILLEDSERIE: Politiets bombehunde træner hele ugen med Forsvarets bomberyddere.

Offentliggjort Sidst opdateret