Mænd forsøgte at bortføre skolepige i Næstved
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi søger vidner til en episode på Orenæsvej i Næstved torsdag morgen. Her forsøgte to mænd i en rødbrun bil med tonede ruder og uden nummerplader at bortføre en 12-årig pige. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Politiet efterlyser vidner efter overfald på 12-årig torsdag morgen. Mænd kom i bil med tonede ruder.
En pige blev torsdag morgen forsøgt bortført i Næstved på vej til skole, da to personer i en rødbrun bil forsøgte at gribe fat i hende.
Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Hændelsen skete klokken 08.10 på Orenæsvej.
Her kom den 12-årige kørende på sin cykel, da to personer i en bil holdt ind og greb fat i hende. Det lykkedes dog pigen at slippe væk og løbe fra stedet.
Ifølge det regionale medie sn.dk løb pigen til Kobberbakkeskolen, afdeling Sct. Jørgen, hvor hun fortalte om oplevelsen. Skolen meldte straks hændelsen til politiet.
Politiet har torsdagen igennem efterforsket sagen, blandt andet ved at sikre videoovervågning og forhøre sig i området.
Bilen, som de to personer var kørende i, var rødbrun og med tonede ruder. Den havde ikke nummerplader.
- Vi opfordrer folk, der har set episoden, til at henvende sig. Det samme gælder personer, som har set eller kender til bilen, eller har set pigen efterfølgende, siger lederen af afdelingen for personfarlig kriminalitet, vicepolitiinspektør Rune Nilsson.
Politiet ved torsdag eftermiddag stadig ikke, hvorfor de to mænd forsøgte at bortføre pigen.
Kobberbakkeskolen har sendt besked til alle forældre til børn på afdelingerne Sct. Jørgen, Sjølund og Rønnebæk via Aula om hændelsen, skriver sn.dk.
Skolen opfordrer forældre til at tale med deres børn om den voldsomme hændelse, som den 12-årige har været udsat for.
- Børnene kan være utrygge og bekymrede for at skulle gå eller cykle i skole i morgen, siger skoleleder på Kobberbakkeskolen, Klaus Da Cunha, til sn.dk.
Han beder forældrene om at fortælle deres børn, hvordan de kan komme trygt i skole. Det kan for eksempel være at lave aftaler om at følges med andre.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned