Mand anholdt i sag om drab i Brøndby: Nægter sig skyldig
En mand midt i 20'erne er torsdag blevet fængslet for drabet på en mand på Brøndby Nord Vej sidste torsdag.
Politiet har anholdt en yngre mand, der sættes i forbindelse med drabet på en mand i slutningen af 20'erne på Brøndby Nord Vej sidste torsdag.
Det oplyste Claus Buhr, der er kommunikationsansvarlig hos Københavns Vestegns Politi tidligere torsdag.
Manden blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Glostrup, der startede klokken 13.
Efter retsmødet blev manden varetægtsfængslet i fire uger. Det oplyser Vestegnens anklagere på Twitter.
Ifølge B.T., der var til stede i retten, blev manden, der er i midten af 20'erne, anholdt onsdag klokken 13.09. Han er sigtet for manddrab og besiddelse af våben.
Ud over den anholdte mand, mener politiet, at der var to andre medgerningsmænd.
Politiet har ikke yderligere kommentarer til anholdelsen og vil kræve lukkede døre ved grundlovsforhøret, skrev Københavns Vestegns Politi tidligere på dagen på Twitter.
Tirsdag fortalte fungerende politiinspektør Peter Malmose fra Københavns Vestegns Politi, at skuddrabet har sammenfald med dem, man tidligere har set, når gerningsmændene er fra kriminelle miljøer.
Skudepisoden fandt sted klokken 14.30 torsdag i sidste uge, hvor en ung mand fra lokalområdet blev ramt af skud på parkeringspladsen ved etagehusene på Brøndby Nord Vej.
Umiddelbart efter skuddene kørte en mørk Skoda Octavia-stationcar væk fra stedet. Et kvarter senere blev en bil af samme model stukket i brand på Nybovej, hvilket er cirka seks kilometer fra gerningsstedet, oplyser politiet.
Politiet har efterlyst vidner, der har set bilen i tidsrummet omkring drabet og har fået flere henvendelser.
Den sigtede mand nægter sig skyldig.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker