En 55-årig medarbejder på virksomheden Dangrønt i Aars er død af de kvæstelser, som han fik ved en brand på fabrikken torsdag eftermiddag.
Det skriver nordjyske.dk.
Manden kørte på en gummiged, der pludselig brød i brand og eksploderede.
Han blev reddet ud af køretøjet af en kollega, men han nåede at få forbrændinger over store dele af kroppen.
Den tilskadekomne blev efter ulykken indlagt på Aalborg Sygehus Syd, hvorfra han i løbet af torsdagen blev overført til brandsårsafdelingen på Rigshospitalet i København. Her døde han torsdag aften.
Dangrønt producerer blandt andet træpiller, og det er ikke første gang, at fabrikken er hærget af brand. Ifølge TV2 Nord blev fabrikken i 2002 hærget af en eksplosionslignende brand.
Torsdag blev flere brandbiler fra forskellige brandstationer tilkaldt for at bekæmpe ilden, og torsdag aften var slukningsarbejdet fortsat i gang.
Ulykken skal nu undersøges af Arbejdstilsynet, og en bilinspektør skal undersøge gummigeden.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker