Mand er blevet stukket med kniv til fest i København
En mand er uden for livsfare, efter at han blev stukket med kniv ved kulturstedet Teglværket i København.
En mand er natten til søndag blevet stukket flere gange med en kniv til en fest i Københavns Sydhavn.
Han er dog uden for livsfare, oplyser den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi Jens Skovbjerg til Ekstra Bladet.
- Der er tale om flere knivstik. Jeg ved ikke hvor mange, men ingen af dem har været meget alvorlige, lyder det.
Knivstikkeriet fandt sted ved kulturstedet Teglværket, hvor politiet var massivt til stede i løbet af natten. Anmeldelsen kom klokken 01.47.
På stedet har man med hunde undersøgt området. Søndag formiddag pågår yderligere efterforskning af sagen.
Man ved endnu ikke, hvad der førte til knivstikkeriet, og politiet kan heller ikke sige, om personerne, der har været involveret i episoden, har haft en relation.
Der er hverken anholdte eller mistænkte i sagen, siger Jens Skovbjerg til mediet. Men man mener, at gerningspersonen er en mand.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde