Mand fængslet for at betale og hjælpe svensk granatmand

Efter et grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg er dansk mand nu også fængslet i sag om granater.

Offentliggjort Sidst opdateret

Politiet mistænker en 41-årig mand for både at have betalt penge til en 25-årig svensker og for forskellige former for praktisk bistand til svenskeren, som tidligere på ugen blev anholdt i besiddelse af to håndgranater.

Politiet mener, at granaterne skulle sprænges et sted i Københavnsområdet - muligvis med det formål at forvolde skade mod personer.

Den 41-årige mand er torsdag blevet varetægtsfængslet i foreløbig fire uger efter et grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg.

Retsmødet blev af hensyn til politiets videre efterforskning holdt for lukkede døre, og kun selve sigtelsen mod manden er derfor offentlig.

Af sigtelsen fremgår det, at det var den 41-årige, som overdrog de to håndgranater til svenskeren. Manden betalte også penge til svenskeren og sørgede for at leje et hotelværelse, lyder det i sigtelsen.

Den 41-årige dansker agerede derudover chauffør for svenskeren.

Efterforskningsleder Knud Hvass fra Københavns Politi fortalte torsdag formiddag til Ritzau, at den 41-årige er banderelateret. Hvilken bande vil efterforskningslederen dog ikke ud med.

Den særlige bandeparagraf, som findes i straffeloven, og som kan føre til en forhøjet straf, indgår indtil videre ikke i sigtelsen. Bandeparagraffen drejer sig om kriminalitet, som sker som led i en bandekonflikt.

Til gengæld er der rejst sigtelse med henvisning til en anden strafskærpende bestemmelse, som handler om grov våbenkriminalitet begået i det offentlige rum.

Den svenske mand blev anholdt tirsdag på Åkandevej ved Utterslev Mose nær bydelen Tingbjerg i København. Bydelen har gennem en årrække flere gange dannet kulissen for opgør i bandemiljøet. Han blev fængslet onsdag.

Ved anholdelsen var svenskeren i besiddelse af to håndgranater, som han angiveligt havde fået overdraget nogle minutter inden, og politiet mener altså, at den 41-årige deltog i overdragelsen.

Ifølge politiets sigtelse deltog flere personer end de to, som nu er fængslet i episoden. Og til spørgsmålet, om hvorvidt der kan ventes flere anholdelser, lyder det fra Knud Hvass:

- Det kan ikke vi ikke udelukke.

Den 41-årige mand nægter sig skyldig i den rejste sigtelse.

/ritzau/