Mand fængslet for sexovergreb på børn
En 30-årig mand er i et grundlovsforhør bag lukkede døre i Retten i Odense blevet fængslet frem til den 15. april, sigtet for at have krænket flere mindreårige børn seksuelt.
Fyns Politi vil ikke oplyse meget om sagen, men fortæller dog, at manden er sigtet for krænkelser af børn under 12 år. Overgrebene skal være sket fra april til august sidste år i Odense og i Rødby.
Med henvisning til de lukkede døre i grundlovsforhøret vil politiet ikke fortælle, hvordan manden stiller sig til sigtelserne.
Politiets eneste kommentar torsdag er, at det ikke drejer sig om den mand, som sidste år krænkede to mindreårige fynske piger seksuelt. Overgrebene mod dem skete med tre ugers mellemrum i Øster Skerninge og i Refsvindinge.
Dna-prøver har vist, at den samme mand begik overgrebene, og han er trods ihærdig efterforskning endnu ikke fundet.
- Det eneste, vi kan sige, er, at den mand, vi nu har anholdt, ikke er gerningsmanden til de to overgreb. Der er desværre tale om en ny sag, siger vicepolitikommissær Jack Liedecke, Fyns Politi, til Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned