Der venter formentlig en længere fængselsstraf til en mand i slutningen af 40'erne, som har skudt med pistol i sin lejlighed i København.
Lørdag blev manden fængslet i 26 dage for at have forvoldt fare for andres liv og førlighed, for at have slået sin kæreste og for til sidst at have truet politiet med sin pistol.
- Alene det at være i besiddelse af et skydevåbnet er en alvorlig overtrædelse af straffeloven, siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi.
Manden affyrede pistolen i lejlighedens stue, mens hans kæreste befandt sig i soveværelset. Skuddet gik ind i væggen, mens kæresten lå på sengen i soveværelset. Dramaet fandt sted tidligt fredag aften på Skyttegårdsvej i Valby, og det fortsatte på ude gaden.
Da en politipatrulje nærmede sig manden, der kom gående på Kamhusene, trak han sit våben og pegede på betjentene, oplyser Københavns Politi. Betjentene fik dog overtalt ham til at smide våbnet fra sig.
Det viste sig, at pistolen var skarpladt.
Politiet oplyser, at manden færdes i et misbrugsmiljø.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde