En mand i 30'erne har fået sin anholdelse opretholdt i tre døgn i forbindelse med et skyderi i Fuglebjerg, hvor flere gerningsmænd skød mod en 40-årig mand.
Politiet har i forvejen to varetægtsfængslede i sagen, og anklageren forsøgte under mandagens grundlovsforhør at få fængslet den nye mand i sagen. Dommeren gik i første omgang kun med til at opretholde anholdelsen.
- Det er endnu uklart, hvilken rolle den anholdte har spillet under skyderiet. Det har vi nu fået tre dage til at klarlægge, siger vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen fra Sydsjælland- og Lolland-Falsters Politi.
Det var den 20. november, at der blev affyret flere skud med et haglgevær ind i et hus på Bøgevej i Fuglebjerg mellem Slagelse og Næstved. Den 40-årige mand stod i sin terrasse og blev ramt, men dog ikke livstruende.
Offeret og de formodede gerningsmænd kender hinanden, men politiet kan endnu ikke sige noget fast om motivet. Sagen behandles som et drabsforsøg.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde