Mand sendt i fængsel i fynsk piratsag
Hundredvis af bøger blev ulovligt kopieret i en kælderforretning i Odense. Nu skal indehaveren en tur bag tremmer.
Det har retten i Odense bestemt mandag. Dommen over indehaveren af forretningen "Mr. Copy" lyder på seks måneders fængsel.
Ud over fængselsstraffen bestemte retten, at indehaveren indtil videre ikke må beskæftige sig med erhvervsmæssig kopiering af litterære værker.
Den 32-årige indehaver blev dømt efter straffelovens paragraf 299b, som handler om grov overtrædelse af ophavsretsloven.
Manden var tiltalt for gennem godt to år at have kopieret og videresolgt op imod 2000 bøger, som ellers var beskyttet af ophavsretten.
Derudover har manden været tiltalt for at have oprettet et internetbaseret lager, et såkaldt livedrive, som også er blevet benyttet til ulovlig distribution af ophavsretsligt beskyttede værker.
Den forurettede part i sagen er Forlæggerforeningen, idet foreningens medlemmer har ophavsretten til en stor del af de ulovligt kopierede værker.
Foreningens medlemmer har rejst krav om cirka 490.000 kroner på grund af tab og som vederlag.
Retten i Odense valgte dog ikke at tage stilling til, hvorvidt foreningen skal have erstatning. Det bliver afgjort sidenhen ved et civilt søgsmål.
Den 32-årige indehaver har nu 14 dage til at overveje, om han vil anke dommen til Østre Landsret.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet