Mand sigtes for at arrangere overgreb på fireårig
Retten i Lyngby har grundlovsforhør med mand, der sigtes for sædelighedsforbrydelser mod dreng. Foto: Free
Free
Anklager fra Nordsjællands Politi kræver fængsling af mand ved retsmøde i Lyngby. I forvejen er mor fængslet.
En mand mistænkes for at have medvirket til, at et barn på fire år blev udsat for seksuelle overgreb.
Nordsjællands Politi sigter ham for at have fået drengens mor til at begå forbrydelserne. Hun sidder i forvejen varetægtsfængslet.
Forbrydelsen skal være sket i Charlottenlund, mener politiet, og i et grundlovsforhør tirsdag eftermiddag vil en anklager anmode dommeren om at varetægtsfængsle manden.
- Jeg vil bede om lukkede døre, siger anklageren, Helle Lykke Olesen, forud for retsmødet i Retten i Lyngby.
Manden, der er i 40'erne, blev anholdt mandag. Politiet oplyser, at der ikke er tale om barnets far.
Sigtelsen drejer sig om, at han skal have fået moren til at begå voldtægt mod barnet ved en anden handling end samleje. Ved råd og tilskyndelse skal han således have medvirket til, at drengen blev udsat for overgreb.
Desuden sigtes han for medvirken til incest og blufærdighedskrænkelse, oplyser anklageren. Hvordan han forholder sig til sigtelsen, er ikke umiddelbart klarlagt.
Da moren, der er 42 år, var blevet anholdt, oplyste politiet, at hun ikke ønskede at forholde sig til sigtelsen. Hun blev varetægtsfængslet 20. september.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker