Mand stukket ihjel i Fensmark af ekskæreste

En 26-årig mand er mandag aften i Fensmark i Sydsjælland blevet dræbt af knivstik, oplyser politiet. To kvinder er anholdt i sagen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den ene anholdte er mandens 26-årige ekskæreste, som ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi erkender at have ført kniven. Hun nægter sig dog skyldig i sigtelsen for drab.

Den anden anholdte er en 24-årig kvinde, som også er blevet sigtet efter straffelovens paragraf om manddrab.

- Hun vil blive fremstillet i grundlovsforhør sammen med den 26-årige, men der vil formentlig ikke blive fremsat begæring om varetægtsfængsling af den 24-årige, fortæller efterforskningsleder Søren Ravn-Nielsen.

Politiet fik mandag aften omkring klokken halv elleve en anmeldelse om et knivstikkeri på en virksomhed på Glasværksvej i Fensmark.

Da politiet nåede frem, fandt man den 26-årige mand, som var blevet stukket i brystet omkring hjertet. Manden blev konstateret død ved ankomsten til sygehuset.

Ifølge Søren Ravn-Nielsen er der tale om den virksomhed, hvor den 26-årige mand var ansat. De to kvinder er ifølge Søren Ravn-Nielsen ikke ansat på stedet.

Den 26-årige kvinde, som har erkendt at have ført kniven, vil ifølge efterforskningslederen blive krævet fængslet, når der tirsdag eftermiddag skal være grundlovsforhør ved Retten i Næstved.

Søren Ravn-Nielsen fortæller, at politiet vil bede dommeren om at holde grundlovsforhøret for lukkede døre af hensyn til politiets videre efterforskning af sagen.

/ritzau/