Marokko foretager nye anholdelser i sag om dobbeltdrab
Maren Ueland og Louisa Vesterager Jespersen blev fundet dræbt nær landsbyen Imlil i Marokko. Foto: Løvland, Marianne/Ritzau Scanpix
Løvland, Marianne/Ritzau Scanpix
I alt er 18 personer nu anholdt i sag om drab på en dansker og en nordmand i Marokko.
Marokkanske myndigheder har foretaget fem nye anholdelser i sagen om drabene på en dansk og en norsk kvinde.
Det oplyser landets antiterrorchef mandag ifølge nyhedsbureauet AFP.
Med de nye anholdelser er det samlede antal anholdelser på 18.
Tirsdag og torsdag anholdt myndighederne de fire mænd, der anses for at være hovedmistænkte.
Fredag oplyste myndighederne i Marokko, at yderligere ni personer, der sættes i forbindelse med sagen, er anholdt. Og mandag er yderligere fem, som altså også kobles til sagen, anholdt.
Mandagens anholdelser blev foretaget i forskellige byer i Marokko. Det står ikke umiddelbart klart, hvordan de fem nye anholdte menes at have forbindelse til sagen.
Den 24-årige Louisa Vesterager Jespersen og hendes veninde Maren Ueland blev mandag fundet dræbt i et populært vandreområde i Marokko. De to var på en månedlang ferie.
Siden har de marokkanske myndigheder oplyst, at man betragter sagen som terror.
Søndag oplyste marokkansk politi på en pressekonference, at de fire hovedmistænkte bevidst gik efter turister.
- Ofrene blev tilfældigt valgt. Ifølge efterforskerne var de ikke ude efter at dræbe den norske og den danske turist specifikt, men de var der for at dræbe turister, sagde Boubker Sabik, der er talsperson for politiet, ifølge VG.
Både dansk og norsk politi har sendt en betjent til Marokko. Det skal styrke samarbejdet på tværs af landene.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde