Maskerede mænd gik ind i hus på Østervej

Arkivfoto Foto: BilderBox.com

17-årig søn måtte jage to maskerede mænd ud, som pludselig stod inde i huset.

Offentliggjort Sidst opdateret

To maskerede mænd stod forleden i entreen hos familien Klitte på Østervej i Holeby, hvor Jette Klittes 17-årige søn denne eftermiddag var alene hjemme.

- Han sidder i sit værelse ovenpå. På et tidspunkt hører han fordøren åbne. Han tror, det er mig, der kommer hjem, fortæller Jette Klitte.

Hendes søn går ned for at tage imod sin mor, men han møder i stedet to maskerede mænd, der er gået ind ad den ulåste dør.

- Da min søn ser de to mænd med elefanthuer på, bliver han chokeret. Han begynder at råbe og skrige, at de skal forsvinde, fortæller Jette Klitte.

Familiens hund, en chihuahua, viser sig trods dens lille størrelse at være en fortrinlig vagthund. Den bider en af de to mænd enten i benet eller i buksebenet. De to maskerede mænd forsvinder hurtigt ud ad døren igen.

- De er sikkert blevet lige så overraskede over at møde nogen hjemme, som min søn blev over at møde dem, siger Jette Klitte, der har meldt episoden til politiet.

Efter den ubehagelige episode har familien kontaktet et sikkerhedsfirma for at få installeret alarmer i huset. Og fremover vil fordøren i familiens hus på Østervej være låst, også selv om der er nogen hjemme.