Maskeret mand røver Fakta: Truer med cykelstyr
En 30-årig mand nåede ikke at være på fri fod længe, inden politiet fandt frem til, at det var ham, der havde røvet en Fakta-forretning i Skagen fredag aften.
- Vi finder frem til den adresse, hvor den 30-årige befinder sig, og her fandt vi både udbyttet og maskering, siger vagtchef ved Nordjyllands Politi Åge Pedersen.
Politiet blev kaldt ud til røveriet omkring klokken 20.45 fredag aften. Politiet mener dog, at røveriet skete i hvert fald et kvarter tidligere, men forvirring efter røveriet gjorde, at ejeren af butikken blev alarmeret før politiet.
I Fakta blev en kvindelig ekspedient truet med et noget usædvanligt våben:
- Hun fortæller, at en ung maskeret mand kom ind i forretningen og truede hende med et cykelstyr til at udlevere penge, lyder det fra vagtchef Åge Pedersen.
Som maskering havde røveren iført sig et halstørklæde, hvor der var skåret huller ud til øjnene. Han slap fra stedet i en mindre grøn bil.
Politiet vil ikke nærmere ind på, hvad der ledte dem på sporet af den 30-årige. Han har aldrig tidligere været i politiets søgelys.
Manden har erkendt at stå bag røveriet.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned