Københavns Politi blev ved 20.45-tiden kaldt til adressen Vesterbrogade 149, hvor de fandt den blødende mand.
Han blev eskorteret til Rigshospitalets Traumecenter, men meldes nu uden for livsfare.
Den foreløbige efterforskning beretter om to maskerede mænd, som overfaldt den 33-årige, og den ene stak ham flere gange med en kniv.
- Han er blevet stukket seks til otte gange i lår, balle og maveregionen. Vi har ikke haft lejlighed til at tale med ham endnu, siger central efterforskningsleder Lars Feldt fra Københavns Politi.
Overfaldet skete på gaden foran et spisested. Efter overfaldet løb de to mænd fra stedet og forsvandt derefter i en bil.
Politiet er i gang med at afhøre vidnerne på gerningsstedet og kan på nuværende tidspunkt ikke sige noget om motivet til overfaldet, eller om det skulle have relation til det københavnske bandemiljø.
Knap en time senere måtte politiet af sted til et nyt knivstikkeri. Denne gang var en mand blevet overfaldet af tre-fire personer på Amager.
Manden blev stukket i armen med en kniv, men er ifølge politiet ikke kommet alvorligt til skade.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde