Københavns Politi kan se frem til endnu et større retsopgør om ulovlige anholdelser under den store klimademonstration i december sidste år.
Ifølge advokat Knud Foldschack strømmer det ind med henvendelser fra demonstranter, der vil lægge sag an. Det sker, efter 250 andre klagere torsdag fik erstatning for ulovlig anholdelse i Københavns Byret.
Omkring 50 personer, som ikke var med i det første søgsmål, har henvendt sig til Knud Foldschack og til retshjælpen RUSK for også at få erstatning:
- Det er overvældende, at så mange henvender sig. På otte timer har jeg modtaget 10 mails fra folk, der var med til demonstrationen den 12. december sidste år, og som ikke har fået erstatning, siger Knud Foldschack.
Han vil nu samle henvendelserne og derefter afgøre, hvordan sagerne skal rejses.
- Vi kan ikke nå mere inden jul, men i begyndelsen af det nye år vil vi så gøre regnebrættet op og se, hvor mange der har henvendt sig, siger Knud Foldschack.
Københavns Byret har afgjort, at de 250 oprindelige klagere skal have en erstatning på mellem 5.000 og 9.000 kroner.
De ulovligt frihedsberøvede deltagere i den store demonstration med 100.000 deltagere 12. december sidste år får således 9.000 kroner hver.
Advokat Knud Foldschack har fået rettens ord for, at behandlingen af de 950 frihedsberøvede på Amagerbrogade i København var nedværdigende og i strid med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker