MEDIE: DØLLE-DRABSTILTALT OGSÅ TILTALT FOR KNIVTRUSLER I ARRESTEN

Et større område af parkeringspladsen ved Dølle-markedet blev spærret af af politiet efter knivstikkeriet sidste år. Arkivfoto: Claus Hansen

Manden, som er tiltalt for at have stukket en anden mand ned på parkeringspladsen ved Dølle-markedet sidste år, er blevet tiltalt for yderligere et par alvorlige forbrydelser, skriver B.T.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den 29-årige mand, som er tiltalt for at have stukket en 32-årig mand ned på parkeringspladsen ved Døllefjelde-Musse Marked i forbindelse med sidste års marked, er blevet tiltalt for yderligere et par alvorlige lovovertrædelser, mens han har siddet varetægtsfængslet i arresten i Nykøbing.

Det skriver online-nyhedsmediet B.T.

Den 32-årige mand, som blev stukket ned på parkeringspladsen ved markedet, døde dagen efter af sine kvæstelser, og ifølge B.T. var det også en kniv, den 29-årige tiltalte brugte som våben i den anden sag, der fremgår af et tillægsanklageskrift, B.T. har fået aktindsigt i.

Ifølge B.T. skulle den 29-årige 15. januar i år have holdt en kniv mod en medfanges hals og truet ham til at smugle hash ind i arresten.

To dage senere blev truslen gentaget - denne gang med den tilføjelse, at medfangens hustru "ville blive slået ihjel", hvis ikke det lykkedes at få hash ind i arresten.

Sagen fra Dølle-markedet begynder ved Retten i Nykøbing 27. februar.