Meget utilfreds med politiet
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Efter at have modtaget en stribe af sigtelser og fået beslaglagt bilen, blev politiet svinet til - Det gav så endnu en sigtelse.
Torsdag klokken 9.50 standsede politiet en bil på Axeltorv i Nakskov.
Føreren var en 27-årig mand fra Lolland, som imidlertid ikke havde noget kørekort. Han blev derfor sigtet for kørsel i frakendelsestiden, og ejeren af bilen blev sigtet for at have overladt den til en person uden kørekort.
Da den 27-årige flere gange tidligere var sigtet for at køre uden kørekort, blev bilen beslaglagt på stedet. Det viste sig i øvrigt, at de nummerplader, der sad på bilen, var meldt stjålet.
Kort efter var to politibetjente i anden anledning i Tilegade i Nakskov, da den 27-årige kom forbi. Han var mildest talt ikke begejstret for politiets tilstedeværelse i lokalområdet, og det tilkendegav han ved højlydt at sende en byge af ukvemsord ud over betjentene.
For at få ro på stedet blev han anholdt og sigtet for fornærmelig tiltale, oplyser Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi.
Den 27-årige blev taget med til politistationen, hvor han blev afhørt, inden han blev løsladt igen over middag torsdag.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde