Mere end hver tiende lastbil overholder ikke loven

Politiet har i sidste uge gennemført flere tungvognkontroller på Lolland-Falster. Kontrollerne skete som led i en koordineret europæisk indsats, der havde til formål at finde lastbiler, der kørte med overlæs og chauffører, der ikke overholdte køre- og hviletidsreglerne.

I løbet af ugen fik politiet tjekket 62 lastbiler i vores landsdel, heraf var der problemer med ni af lastbilerne. To blev taget for overlæs, mens en lastbil var for lang i forhold til gældende lovgivning. Herudover havde en chauffør ikke orden på sine transportdokumenter, mens fem chauffører ikke havde overholdt køre- og hviletidsreglerne.

Selvom det er næsten 15 procent af lastbilerne der ikke overholder loven er det ifølge lederen af færdselsafdelingen i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, Erik Mather et meget forventeligt billede.
- Det er et meget godt billede af den dagligdag, vi møder. Ni ud af 62 standsede køretøjer det er nogenlunde det billede, som er forventeligt, så der er slet ikke noget alarmerende i de tal, siger han. 

De mange roevogne på Lolland-Falster havde politiet ikke noget at udsætte på ved ugens kontroller. Men Erik Mather varsler, at der i nærmeste fremtid vil komme en målrettet indsats mod netop roekøretøjer, som især skaber problemer for politiet, når der er lastet så mange roer på vognene, at de falder af på vejene.

Offentliggjort Sidst opdateret