Kronprinsparret var sammen med 133 andre søndag formiddag blevet evakueret fra deres SAS-fly, efter at der under starten i Kastrup kom røg i kabinen på grund af problemer med den ene motor.
- Mette-Marit fik lov til at sidde i cockpittet. Det er noget, vi gør for at hjælpe dem med flyskræk, hvis kaptajnen vurderer, at det er ok.
- Hun har fået eget sæde som en ekstra passager i cockpittet og har fået en hyggelig snak med kaptajnen, siger Monica Hovland, informationskonsulent i SAS, til den norske avis VG Nett.
Kronprinsessen selv sender på Twitter en "varm tak" til SAS-personalet, som ifølge kronprinsessen tog sig godt af alle passagerer under evakueringen.
- Min morgen blev lidt mere spændende end forventet, pyha, skrev Mette-Marit allerede på Twitter umiddelbart efter evakueringen.
Kronprinsesse Mette-Marit er kendt for at lide af flyskræk og har i flere tilfælde valgt at rejse med tog for at undgå at flyve. Hun har også gennemgået et kursus for at få has på flyskrækken.
Klokken 13.10 forlod kronprinsparret lufthavnen Gardermoen uden for Oslo. Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit havde været i København for at fejre den danske kronprinsesse Marys 40-års fødselsdag lørdag aften.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde