Mia forsvandt efter en bytur i Aalborg

Offentliggjort Sidst opdateret

* Mia Skadhauge Stevn forsvandt 6. februar 2022 efter at have været i byen i Aalborg med en veninde.

* Samme aften blev kvinden meldt savnet af sin mor, og Nordjyllands Politi iværksatte en eftersøgning.

* Tre dage senere blev to mænd anholdt og sigtet for drab. Begge blev varetægtsfængslet ved et grundlovsforhør.

* 10. februar 2022 oplyste Nordjyllands Politi, at man havde fundet dele af et menneske i Dronninglund Storskov. Det viste sig, at der var tale om ligdele fra den 22-årige kvinde.

* Den ene af de to anholdte mænd blev senere løsladt, da efterforskningen viste, at han ikke havde noget med kvindens forsvinden at gøre.

* 29. juni 2023 blev Thomas Thomsen ved Retten i Aalborg idømt forvaring for drab, forsøg på voldtægt og usømmelig omgang med lig.

* Den 38-årige mand ankede på stedet dommen til frifindelse for alt andet end partering af liget, som han havde erkendt.

* Anklagemyndigheden kontraankede omvendt til skærpelse og har på forhånd oplyst, at man kræver forvaring vekslet til fængsel på livstid.

Kilder: Nordjyllands Politi, Retten i Aalborg.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu