Flugterne fra landets retspsykiatriske afdelinger skal stoppe, for det er helt uantageligt, lyder det fra sundhedsminister Bertel Haarder (V). Torsdag aften lykkedes det to unge at stikke af fra psykiatrisk hospital.
Politiet betegner den ene som farlig.
- Det er helt uantageligt, hvis bare en håndfuld farlige undslipper for dem, der bor i nærheden. Og det er det vi skal have styr på, siger sundhedsministeren til TV2 News.
Han afviser, at flugterne skyldes for få penge til at sikre afdelingerne, og tilføjer, at man skal se på, om der er andet man kan gøre - for eksempel bruge elektronik.
- Hvis pengene kunne løse problemet, så havde der ikke været så mange undvigelser netop i det år, hvor vi har øget bevillingerne, siger ministeren.
Retspsykiatrien har ifølge Bertel Haarder fået 260 millioner kroner og yderligere 100 millioner kroner til anlæg i år. Han tilføjer, at "jeg er bange for, at det ikke er nok. Altså, at der skal andet til end penge."
Det kan ifølge ministeren være nye metoder til at holde på de indsatte - for eksempel ny elektronik.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker