Mistanke om bestialsk drab på hest

Er det et sygt menneskes værk, eller står en brunstig hingst bag?

Det er blandt spørgsmålene, som Nordjyllands Politi står tilbage med, efter at en gårdejer har fundet liget af en lemlæstet hoppe på en mark nær Tylstrup nord for Aalborg.

- Den første melding var, at dyret var dræbt med knivstik i halsen og økseslag i hovedet, men nu siger en dyrlæge, at det ikke kan udelukkes, at skaderne er påført af en brunstig hingst med bid og spark, siger vagtchef Bruno Brix.

Politiet reagerede hurtigt med en opfordring til borgere, der måtte have bemærket mistænkelige personer i området i de tidligste timer onsdag.

- Vi har jo tidligere haft sager om bestialske overgreb på heste, og derfor var vi hurtigt ude, da den første dyrlæge meldte om, at dyret nok var blevet stukket, siger vagtchefen.

Siden er den første melding blevet modereret, og nu skal en anden dyrlæge afklare, om dyret har været udsat for menneskevold eller hestevold.

Den dræbte hoppe havde ud over skaderne på halsen fået brækket det ene bagben og knust kraniet.

/ritzau/

Nordjyllands Politi er kaldt til gård, hvor en hoppe er dræbt med mulige stikskader i halsen. Det kan dog være en brunstig hingst, der har forvoldt skaderne.

Offentliggjort Sidst opdateret