Mistanke om embedsmisbrug i Frømandskorpset
Netmediet Olfi.dk har fremlagt oplysninger om muligt embedsmisbrug i Frømandskorpset. Nu skal forholdene undersøges nærmere af auditørerne. Billedet er fra et 60 års jubilæum i 2017. Her deltog Kronprins Frederik. (Arkivfoto) Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Auditører undersøger Frømandskorpset efter mistanke om vennetjenester og embedsmisbrug, oplyser Forsvaret.
Der er mistanke om vennetjenester og embedsmisbrug i Frømandskorpset. Forholdene skal nu efterforskes af auditørkorpset, oplyser forsvaret i en pressemeddelelse mandag.
Blandt andet er der påstande om, at personlige relationer har spillet en rolle i forbindelse med anskaffelse af nye motorer til korpsets hurtiggående både.
Forsvarets ledelse har besluttet at gå til auditørerne for at få en strafferetlig efterforskning af påstandene, fremgår det af pressemeddelelsen.
Baggrunden er en henvendelse fra et medie vedrørende "forskellige forhold i Frømandskorpset".
En af mistankerne drejer sig om nogle musikere, der skal have optrådt ved fødselsdagsarrangementer ved Frømandskorpset.
En chef skal have modtaget billetter til koncerter og underholdningsarrangementer, hedder det. Omvendt skal musikerne have fået invitation til et såkaldt oplevelsesarrangement hos Frømandskorpset.
Forsvarschef Bjørn Bisserup mener, at der er tale om "alvorlige påstande, som er skadelige for Forsvarets og specialstyrkernes omdømme".
- Det er klart, at det er vigtigt, at vi nu får afklaret, hvad der er op og ned i sagen, udtaler forsvarschefen i pressemeddelelsen.
Det er vigtigt med en undersøgelse, lyder det fra Peter Boysen, der er chef for Specialoperationskommandoen.
- En sådan mistanke kan jeg naturligvis ikke sidde overhørig. Hvis der er foregået noget, der ikke skal i Frømandskorpset, så skal det undersøges, siger Peter Boysen.
Reaktionen kommer på baggrund af oplysninger fra netmediet olfi.dk.
Chefen for Frømandskorpset, Jens Birkebæk Bach, inviterede sin private ven, kapelmester Claes Antonsen, til et oplevelsesarrangement på Marinestation Kongsøre, hvor Frømandskorpset holder til. Også flere musikere fra Antonelli Orchestra var med.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde