Mistanke om stenkast førte til spærring af motorvej
Politifolk arbejdede med hunde på en strækning af Hirtshalsmotorvejen tirsdag, fordi der muligvis blev kastet en sten mod en bil fra en bro. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Bilist fik knust forruden, da hun kørte på Hirtshalsmotorvejen. Politiet tror ikke på kriminel handling.
Politiet besluttede tirsdag formiddag at spærre Hirtshalsmotorvejen for trafik, fordi der var mistanke om, at der tidligere på dagen bevidst blev kastet en sten mod en bil.
Det endte med en konklusion om, at der næppe var sket en strafbar handling.
- En kvinde kom kørende mod syd og fik knust sin forrude, siger vagtchef Poul Badsberg.
Det var cirka klokken 7.45 ved afkørslen til Vestbjerg, at episoden skete.
Bilisten kontaktede derefter politiet. Her vurderede man umiddelbart, at sagen skulle undersøges nærmere.
Derfor var motorvejen spærret i næsten to timer, mens politifolk med hunde blandt andet søgte efter spor.
Ved 13-tiden vurderer man, at bilen er blevet ramt af et voldsomt stenslag.
Kvinden lagde ikke mærke til personer på broen ved Vestbjerg, oplyser vagtchefen. Motorvejen fra spærret i næsten to timer.
Tirsdag i sidste uge var det forruden på en varevogn, som blev smadret under kørsel på E 45 ved Vojens. Også her besluttede politiet at spærre motorvejen for trafik i begge retninger i forbindelse med efterforskningen.
I den sønderjyske sag blev der set tre personer på en bro over motorvejen.
Tidligere på måneden kastede en eller flere personer en sten på næsten 40 kilo ned på den fynske motorvej.
I dét tilfælde skete det dog om natten - og i øvrigt blot et par kilometer fra den bro, hvor der sidste sommer ligeledes blev kastet en stor sten, som dræbte en tysk kvinde i en personbil.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker