Mor død efter for høj fart på Farøbroen
Ægtefællen til en 23-årig litauisk kvinde sigtet for uagtsomt manddrab
En 23-årig litauisk kvinde overlevede ikke den voldsomme bilulykke, hun var involveret i sent fredag aften på Farøbroen. Kvinden var passager i en bil ført af hendes ægtefælle, der også er litauer, med parrets fire-årige søn og en 20-årig kvinde år på bagsædet.
På Farøbroen overså den 23-årige litauiske mand en forankørende lastbil, og på grund af bilens formentlige høje fart blev bilen nærmest kilet ind under. Den 23-årige kvinde blev i meget kritisk tilstand kørt til Rigshospitalet traumecenter, men her stod hendes liv altså ikke til at redde.
Den 23-årige mand blev efterfølgende opereret for skader i skulderen, mens sønnen og den 20-årige kvinde slap med lettere skader.
Senene i dag fremstilles den 23-årige mand med krav om fængsling for uagtsomt manddrab. Manden er samtidig sigtet for spirituskørsel.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde