Mor skal afhøres i retten om søns død
En dommer i Lyngby skal tirsdag eftermiddag høre, om kvinde på 32 år vil besvare spørgsmål om hendes lille søns død (arkivfoto). Foto: Free
Free
Kvinde på 32 år sigtes for at have dræbt sit barn natten til søndag i hjemmet i Lyngby.
En kvinde fra Lyngby er nu blevet i stand til at deltage i et retsmøde om sin lille søns død i weekenden.
Tirsdag eftermiddag er der planlagt et retsmøde, hvor hun vil blive udspurgt om sagen.
Kvinden, der er 32 år, sigtes for at have dræbt sønnen natten til søndag. Barnet var halvandet år.
I et grundlovsforhør søndag var kvinden ikke i stand til at være til stede. Det skyldtes, at hun var blevet indlagt.
Her besluttede en dommer i hendes fravær, at hun skulle varetægtsfængsles i fire uger - men reglen siger, at en person selv skal fremstilles for retten, lige så snart det er muligt.
Angiveligt fandt forbrydelsen sted mellem midnat og klokken 5.36 søndag morgen. På det tidspunkt fik politiet en anmeldelse om, at der var sket noget på en bopæl på Kastanjevej i Lyngby.
Da betjentene kom frem, besluttede de at indlede en drabsefterforskning.
Nordsjællands Politi var søndag tilbageholdende med at frigive oplysninger om sagen, som man betegnede som "en intern familiemæssig episode".
- Der er sket noget internt familiemæssigt, som vi undersøger for at få de rette proportioner i sagen, sagde efterforskningsleder Mogens Mogensen.
Anklager ved retsmødet tirsdag er Bente Schnack. Hun siger til Ritzau, at hun overvejer at bede om dørlukning.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned